W różnych branżach nadchodzi moment, w którym konieczne jest cięcie blachy pod różnego rodzaju aplikacje albo na potrzeby działów utrzymania ruchu. Metod cięcia jest wiele, nie każda niesie ze sobą oczekiwane przez nas korzyści, dlatego ważne jest, by wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania. W artykule zmierzymy się z częstym pytaniem: „Czy cięcie laserowe słusznie cieszy się tak dużą popularnością”?

Na czym polega laserowe cięcie blachy?

Do wykonania cięcia laserowego blachy niezbędna jest wycinarka, która emituje wiązkę laserową. To właśnie ona przeprowadza cały proces, czyli dokładne rozdzielenie materiału. Jednym z kluczowych elementów wycinarki laserowej jest rezonator, w którym znajdują się m.in. układ pompujący i ośrodek czynny w postaci gazu. Aby cięcie blachy laserem mogło zadziałać, układ pompujący wydziela energię elektryczną do rezonatora. Tam wzbudzony ośrodek czynny, czyli mieszanina gazów lub kryształ sprawia, że pojawia się promieniowanie. Po przejściu promieniowania przez układ optyczny emitowana jest wiązka laserowa. Na początku wiązka laserowa wnika w jeden punkt na ciętym materiale, po przebiciu głowica przesuwa się zgodnie z wgranym programem cięcia. Dzięki wysokiej temperaturze nagrzewa go do momentu stopienia, a czasami nawet całkowitego odparowania.

Jakie możliwości daje laser do cięcia blachy?

Zanim zdecydujesz się na wybranie konkretnej metody cięcia detali z metalu warto dowiedzieć się, co czyni cięcie laserowe tak wyjątkowym i dlaczego właśnie ono uważane jest  za jedno z najlepszych sposobów na rozdzielanie blachy i nadawaniu stali określonego kształtu.

Precyzja — Laser genialnie radzi sobie z wycinaniem niestandardowych, skomplikowanych kształtów. Jego dokładność sprawia, że krawędzie są estetyczne i nie wymagają dodatkowej obróbki, dlatego też nie musimy obawiać się, że efekt końcowy będzie wymagał dopracowania.

Powtarzalność — nie musisz martwić się o wycinanie elementów na zapas. Laserowe wycinanie blachy daje powtarzalność, a możliwość błędu, nawet po długim czasie, jest niemal znikoma. Jeśli potrzebujesz kolejnych elementów, pozytywnie Cię zaskoczymy — będą dokładnie takie same jak pierwsze, dlatego nie warto zamawiać dodatkowych, zapasowych elementów.

Opłacalność cięcie laserowe blachy to zdecydowanie jedna z najbardziej ekonomicznych opcji. Wykrojniki tworzymy tylko raz, a laser nie zużywa dodatkowych części, których wymiana mogłaby być wliczona w koszt usługi. Właśnie dlatego wycinanie nawet nielicznej serii elementów jest korzystne finansowo.

Nie wierzysz? Przekonaj się — skorzystaj z naszej wyceny tutaj lub zadzwoń by dowiedzieć się więcej.

Walor artystycznywycinanie laserowe blach ma swoje zastosowanie nie tylko w przemyśle. Swoich zwolenników znajduje też wśród osób, które cenią sobie artystyczne akcenty. Panele ogrodzeniowe czy dekoracje wnętrz ze specjalnymi zdobieniami nie stanowią dla lasera żadnego problemu.

 

 

Źródła:

https://webelektron.pl/powtarzalnosc-elementow-cietych-technika-ciecia-laserem-z-zastosowaniem-co2/ (odczyt z dnia: 29.03.2023)

https://www.obrobkametalucnc.pl/blog/proces-ciecia-laserem (odczyt z dnia: 30.03.2023)

Fot. Zasoby własne FASANiO®