Blacha jest wykorzystywana praktycznie wszędzie w otaczającym nas świecie. Częściowo metale są zastępowane innymi materiałami jak np. Tworzywo sztuczne, jednak nie każdą aplikację stworzoną z metalu da się zastąpić innym materiałem. Szereg możliwości zastosowania różnego gatunku blach pozwala wpasować się w oczekiwania niemal każdej gałęzi przemysłu – dlatego jest ona tak często stosowana w wielu branżach i jej popularność nie spada. Obróbka metali składa się z procesów, które zmieniają jej wymiary oraz właściwości chemiczne. Krawędziowe gięcie blachy to jeden z procesów, który ułatwia osiągnięcie oczekiwanych efektów i wykorzystanie wyrobu w dalszych perspektywach.

Na czym polega proces gięcia?

Gięcie to jeden z wielu elementów obróbki metali, wykonywany przed obróbką właściwą lub pod koniec wytwarzania przedmiotu. Polega na trwałym odkształceniu materiału, ale z zachowaniem jego spójności. Na gorąco przeprowadza się gięcie grubych blach, co związane jest z jej większą plastycznością. Gięcie na zimno jest wystarczające do obróbki cieńszego materiału.

Fazy gięcia blachy

Gięcie na prasie krawędziowej składa się z dwóch głównych faz: faza gięcia sprężystego i faza gięcia plastycznego. Pierwsza, delikatniejsza faza gięcia sprężystego zachodzi wtedy, gdy pomimo wygięcia blachy wraca ona do swojego początkowego kształtu. W fazie gięcia plastycznego otrzymywane jest już trwałe odkształcenie, które nie zmienia się po usunięciu siły nacisku. Dzięki gięciu blachy możemy jej nadać pożądany kształt.

Półka wygięta do wędzarni FASANiO®

Prasy krawędziowe i jej typy

Aby przeprowadzić gięcie krawędziowe, konieczne jest do tego narzędzie, jakim jest prasa. Gięcie na prasach krawędziowych polega na opuszczeniu belki gnącej ze stemplem na blachę, która znajduje się na matrycy przymocowanej do dolnej belki. Typ prasy krawędziowej decyduje jaki napęd wprawia belkę w ruch.

Gięcie blach na krawędziarce hydraulicznej jest zdecydowanie najstarszym, jak i najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Prasy hydrauliczne są precyzyjne, a przy tym wyróżniają się bardzo dużą siłą nacisku, sięgającą nawet tysiące ton. Dodatkowo są proste w obsłudze i ekonomiczne.

Również prasy krawędziowe hybrydowe znajdują swoich sprzymierzeńców. Wiąże się to z ich precyzją, krótszym czasem cykli, a także oszczędnością paliwa. Napędzane są przez silniki ze szczelnym wałem, który połączony jest ze zbiornikiem płynu hydraulicznego.

Prasa elektryczna to jedna z nowszych maszyn na rynku, która umożliwia krawędziowe gięcie blach. Łączy w sobie dużą ilość konfiguracji, których zmiana jest bardzo szybko wprowadzana, a przy tym cichą pracę.

 

Potrzebujesz gięcia krawędziowego blach? Zapoznaj się z ofertą FASANiO® Laser — kliknij

Fot. Zasoby własne FASANiO® Laser oraz Canva